8 grudnia …. to nie tylko Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

maria camminoUroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada w dniu 08 grudnia to również dzień bardzo ważny dla Drogi Neokatechumenalnej. W tym dniu wszystkie wspólnoty na całym świecie błogosławią i dziękują Miłosiernemu Panu przez ręce Boga Rodzicielki za wzbudzenie w Kościele tej rzeczywistości…                      Droga Neokatechumenalna nie jest ruchem, czy stowarzyszeniem, lecz narzędziem w łonie parafii, by na nowo przywieść do wiary ludzi, którzy ją porzucili.   Zapoczątkowana w latach sześćdziesiątych w jednym z ubogich przedmieść Madrytu, przez Kiko Argüello i Carmen Hernández, została poparta przez arcybiskupa Madrytu Casimiro Morcillo, który dostrzegł w tej pierwszej grupie rzeczywiste odkrycie Słowa Bożego i praktyczną realizację odnowy liturgicznej, wprowadzanej wówczas przez Sobór.

Pierwsza wspólnota w Polsce powstała w Lublinie w 1975 r. za zgodą i błogosławieństwem ówczesnego Pasterza Diecezji Lubelskiej, bpa Bolesława Pylaka. Przyjął on ekipę katechistów przybyłych z Rzymu: Stefano Gennarini, który do dziś jest odpowiedzialnym za Drogę w Polsce, o. Alfreda Cholewińskiego SJ (zm. 1988 r.) i Giulianę, katechistkę odpowiedzialną dziś za drogę w Korei. Katechezy rozpoczęły się w Wielkim Poście w kościele OO Jezuitów przy ul. Królewskiej. Powstały wówczas dwie równoległe wspólnoty. Wkrótce o. Alfred Cholewiński wraz ze Stefano rozpoczęli także katechezy w Łodzi za zgodą tamtejszego ordynariusza, bpa Rozwadowskiego.

W Lublinie 1976 r. wyłoniono pierwszych katechistów lokalnych, którzy głosilikatechezy w parafii św. Michała Archanioła na Bronowicach, gdzie też powstały dwie równoległe wspólnoty. W 1977 r. Drogę rozpoczęto także w parafiiWniebowzięcia NMP w Puławach, a następnie w Lublinie u OO Kapucynów na Poczekajce.

W 1976 r. o. Alfred Cholewiński z katechistami lubelskimi otworzyli Drogę w Krakowie (zgodę na rozpoczęcie katechez dał Kard. K. Wojtyła), a w 1977 r. z pozwoleniem Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski rozpoczęto katechezy w Warszawie. W tym samym roku katechiści z Lublina otworzyli drogę w Pile, Poznaniu, Gdańsku, Sokołowie, a także w Czechosłowacji, na Litwie, na Ukrainie i w Gruzji.

wygląd tyłu

Pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. na Drodze Neokatechumenalnej zbudził się także nowy charyzmat: rodziny ofiarujące się do dyspozycji do misji, gotowe pomagać parafiom w strefach zdechrystianizowanych lub uczestniczyć, jako forma„inplantatio Ecclesiae”, w odtworzeniu struktury parafialnej. Pierwsze rodziny z Polski, przede wszystkim z Lublina wyruszyły na misję do Rosji (Moskwa) i na Białoruś (Bobrujsk, Homel), a potem do Izraela (Jaffa). Obecnie na misji rodzin i „ad gentes” w różnych krajach Europy (Rosja, Austria, Albania, Szwecja, Niemcy, Łotwa) a także w USA, jest 16 rodzin z diecezji lubelskiej, a z całej polski prawie 50.

Arcybiskup Bolesław Pylak widząc owoce, jakie rodziła Droga w 1996 r. w specjalnym apelu zachęcał wszystkich proboszczów archidiecezji by otworzyli się na Drogę: „jest ona autentyczną realizacją Kościoła i jego zadań, jest niejako jego rdzeniem (…) akcentując wagę ewangelizacji jako początku drogi życia chrześcijańskiego, z przedłużeniem jej w formie życia sakramentalnego. Dlatego neokatechumenat nie jest jakimś dodatkiem do życia Kościoła, jest natomiast świadomym wejściem w jego pełną realizację” („Niedziela” 1996 nr 40, s. 6).

W wyniku tego apelu rozpoczęto katechezy w piętnastu nowych parafiach lubelskich. Obecnie w archidiecezji lubelskiej Droga jest otwarta w 30 parafiach i liczy ok.100 wspólnot. Trzy najstarsze wspólnoty lubelskie (I i II u OO Jezuitów i I w parafii św. Michała) prowadzone są przez ekipę wędrowną delegowaną, odpowiedzialną za Drogę w Polsce: dr Stefano Gennarini, don Livio Orsingher i Silvana Venditti.

Aby lepiej służyć licznym wspólnotom i pomagać w różnych posługach formacyjnych również w skali ogólnopolskiej (organizowanie wyjazdów na Światowe Dni Młodzieży, przygotowanie druku Biblii Jerozolimskiej) Arcybiskup Lubelski, na prośbę ekipy odpowiedzialnej za Drogę w Polsce, erygował w 1996 r. Centrum Formacji Wspólnot Neokatechumenalnych Archidiecezji Lubelskiej, które otrzymało osobowość prawną kościelną i państwową. Jan Paweł II w licznych spotkaniach ze wspólnotami neokatechumenalnymi zawsze podkreślał, że to, co czynił dla wiary katechumenat w Kościele pierwotnym, to czynią dziś wspólnoty neokatechumenalne.

Bracia przechodzą Drogę Neokatechumenalną w małych wspólnotach w jej różnych etapach, od prekatechumenatu do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Celebrują raz w tygodniu we własnych parafiach Liturgię Słowa Bożego i Eucharystię, przygotowane przez grupę braci i raz w miesiącu uczestniczą w konwiwencji (w ten sposób Droga opiera się na trójnogu: Słowo – Liturgia – Wspólnota).

Co roku w parafiach, gdzie obecna jest Droga albo tam, gdzie o nią proszą, ekipa, w której skład wchodzą proboszcz lub inny prezbiter i katechiści świeccy, proponuje katechezy dla dorosłych (trwające dwa miesiące), skierowane zarówno do tych, którzy uczestniczą w życiu parafii jak i do oddalonych od Kościoła.

 źródło: http://archidiecezjalubelska.pl/blog/40-lat-drogi-neokatechumenalnej-w-polsce/

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Droga Neokatechumenalna i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „8 grudnia …. to nie tylko Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

  1. Soulfly pisze:

    🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s