…co takiego jest innego tej nocy?

Czym dzisiejsza noc będzie się różnić od innych nocy w roku?

To pytanie wywodzące się z tradycji żydowskiej. Czytałem właśnie zapiski św. Edyty Stein, gdzie wspomina ona Paschę sprawowaną po żydowsku w swojej rodzinie. I przypomina sobie właśnie ten piękny moment pytań zadawanych przez dzieci dorosłym: co takiego jest innego tej nocy? To jest z naszego, chrześcijańskiego punktu widzenia, najwspanialsza, najmocniejsza liturgia Kościoła w całym roku. Jest to też najstarsza liturgia chrześcijańska. Pascha (od hebrajskiego słowa „Pesach”) jest doświadczeniem przejścia Boga…….

Liturgie w kościołach zaczną się dziś wieczorem, rano odbędą się procesje rezurekcyjne. Są jednak także czuwania wspólnot neokatechumenalnych, wyglądające nieco inaczej.

W tej chwili  jako Kościół katolicki przeżywamy moment szczególny powrotu do odzyskania centralnego miejsca tajemnicy paschalnej Chrystusa. Jeszcze nasi dziadkowie pamiętają, że w Wielką Sobotę, podobnie jak w Wielki Piątek szło się do kościoła rano. Liturgia wielkopiątkowa skoncentrowana była na ofierze Chrystusa na krzyżu i tajemnicach bolesnych, też dla nas cennych……….. czytaj dalej

/zrodlo: fronda.pl/
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Droga Neokatechumenalna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s